כתב העת 'התנהגות בעסקים' - ג'

 

 עורך תוכן [1]

 
דבר העורכים
 
 
המונח שונות, גיוון (Diversity), משמש על מנת לתאר מימדים שונים של הבדלים בין העובדים בין פעילויות ובין יחידות שונות בארגון. עם התפשטות הגלובליזציה הפכה התופעה, של השונות בין עובדים שנחשבה פעם לייחודית לארצות מהגרים מובהקות כמו ארה"ב אוסטרליה וקנדה, לתופעה כלל עולמית. יחד עם זאת אין למונח הגדרה אחידה, והפרקטיקה הנלווית אליו התפתחה כאסטרטגיה ארגונית עסקית. בבסיסו, מתייחס המונח לעניינים של הבדלים בין אנשים והכללתם של השונים. אולם, אין הסכמה בתחום לגבי מהות ההבדלים או סוג פעולות ההכללה בהן יש לנקוט. מצד אחד יש הטוענים כי יש להתייחס רק להבדלים פיזיים ודמוגראפיים ומצד שני יש הטוענים להכללה גם של הבדלים כמו סגנון ניהולי, דפוסי חשיבה, תכונות אישיות וכד'. הבעיה עם טענה זו היא שהיא נותנת אותו משקל לכל ההבדלים ולא מתייחסת לכך שלחלק מההבדלים תהיה השפעה גדולה יותר במקום העבודה (מוצא, נטייה מינית) לעומת אחרים (צבע שיער, סגנון תקשורת).
 
המאמרים בגיליון זה עוסקים בניהול השונות בארגונים מכמה נקודות מבט. את הגיליון פותח ראיון עם מר חיים בנימיני, לשעבר סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת  'טבע' העוסק היום בעצמו בחקר התופעה. בהמשך נסקרת התופעה ומוגדרת מנקודת מבט מגדרית וכן מפרספקטיבות הנוגעות לאסטרטגיות בהן יכול לנקוט בארגון, כאלה הקשורות להתמודדות עם קונפליקט עבודה-משפחה וכאלה המתייחסות לפרקטיקות מיון היכולות להיות נגועות באפלייה.ומכאן גם התיחסות לחשיבות אקלים ארגוני מוסרי במערכות ארגוניות. פרספקטיבה נוספת המוצגת בגיליון נוגעת להתמודדות עם ניהול שונות בהקשר של עיתוק עובדים בחברות גלובאליות עם המורכבות המיוחדת של רבדים שונים של שונות בחברות כאלה.
 
 
 
 
החל מהגיליון הבא (ינואר, 2009), יהפוך כתב העת, שימשיך להופיע פעם בשנה, לכתב עת אקדמי שפיט שיכלול מחקרים אמפיריים ותיאורטיים בהתנהגות ארגונית. מערכת כתב העת, הכללים לתהליכי השיפוט ולמשלוח מאמרים נמצאים בשלב של גיבוש ואנו מצפים לצאת עם 'קול קורא' לקהילה האקדמית במהלך השבועות הקרובים. מאמרים ניתן לשלוח לכתב העת "התנהגות בעסקים", המכללה האקדמית נתניה, רח' האוניברסיטה 1, קרית יצחק רבין, נתניה, או בדואר אלקטרוני hr_journal@netanya.ac.il
 
 
 
תמר שולץ                                      גדי רביד       
בית הספר למדעי ההתנהגות              בית הספר למנהל עסקים