ניהול פרויקטים ומערכות מידע

 

התמחות ניהול פרויקטים ומערכות מידע הינה התמחות ייחודית הניתנת במסגרת תואר שני, ומציעה הכשרה של מנהלי פרויקטים עם מיקוד בעולמות מערכות המידע וההיי-טק, ברמה הגבוהה ביותר. בהתמחות הצעת ערך הכוללת שילוב ייחודי של קורסים מתקדמים בתחום של ניהול פרויקטים, מערכות מידע ויזמות. ההכשרה בניהול פרויקטים כוללת קורס הכנה לבחינת ה- PMP , מטעם אירגון ה- PMI, קורס מתקדם בניהול פרויקטים המתמקד בגישות המתקדמות הנפוצות יותר ויותר בעולם ההיי טק, כמו ה- agile, וקורסים נוספים המשלימים את ההכשרה של מנהל הפרויקט כגון: שיווק פרויקטים ומודיעין עיסקי, היבטים אירגוניים בניהול פרויקטים ופרויקט מעשי מסכם. בתחום של מערכות המידע, ההתמחות מציעה קורסים המתמקדים בשאלה כיצד יש לנהל את מערכות המידע והטכנולוגיה כך שיתרמו לכושר התחרותי של האירגון בעידן הנוכחי בו ההתקדמות הטכנולוגית מהירה ביותר. ההתמחות מכסה הן את ההיבטים הטכניים והן את ההיבטים העסקיים הכרוכים בניהול מערכות מידע, ובהתאם לכך נבנה מערך קורסים הכולל קורסים בעלי אופי טכני כגון יסודות מערכות מידע ותשתיות בעידן הסייבר בצד קורסים בעלי מכוונות ניהולית - כגון מדיניות מערכות מידע ויזמות טכנולוגית. גם במערכות מידע ניתן סמינר אינטגרטיבי המציע העמקה של הידע הניתן בהתמחות.
 
תקצירי קורסים בהתמחות
 
יסודות מערכות מידע (קורס קדם להתמחות – 3 נ"ז)
לימוד של הגדרות ומושגים בסיסיים הקשורים במערכות מידע.  הקניית ידע בנוגע לחשיבותן של מערכות מידע לניהול מוצלח של ארגונים עסקיים וציבוריים.  לימוד שיטות וטכניקות מרכזיות לניתוח ותכנון התחלתי של מערכות מידע. כמו כן, יוצגו הסיכונים העלולים להוביל לכישלונות של יישום מערכות מידע וצעדים לצמצומם. הקורס מיועד לסטודנטים בתוכנית ה- MBA מרקע קודם הטרוגני.
 
קורס הכנה למבחן PMP מטעם אירגון ה- PMI (4 נ"ז)
הקורס יכשיר את הסטודנטים לקבל הסמכת   PMP Project Management Professional מטעם ארגון ה - PMI Project Management Institute. זוהי הסמכה בין-לאומית מוכרת ומוערכת בתחום ניהול הפרויקטים בעולם. הסמכה זו מוכיחה בפועל שלמנהל הפרויקט יש את הניסיון, את הידע הנדרש ואת היכולות להוביל פרויקטים. בקורס זה יקבלו הסטודנטים את כל הידע הנדרש לנהל פרויקטים בצורה מקצועית. הקורס הוא שנתי ויינתן בשני סמסטרים ברצף. 
 
 
 
קורס מתקדם בניהול פרויקטים (3 נ"ז)
הקורס המתקדם בניהול פרויקטים, יתמקד בהכרת תהליכים, כלים, ושיטות ליזום, תכנון, ארגון, ביצוע ובקרות פרויקטים בארגון הפועל בסביבה תחרותית. הקורס מיועד עבור מנהלים הפועלים בסביבה פרויקטאלית בארגונים אשר מנהלים את מכלול העסקים שלהם במשק משולב עם מערך ספקים ומיקור חוץ. הדגש בקורס הוא על תכנון וביצוע של פרויקטים בצורה אפקטיבית, תוך התייחסות למכלול המשתנים שיש בהם בכדי להשפיע על הצלחתו של הפרויקט, כולל בין היתר ניהול סיכונים. במסגרת הקורס תבוצע בין היתר סקירה של השיטות המתקדמות לניהול פרויקטים בחברות היי-טק ומערכות מידע, כגון Agile ו- Scrum.
 
שיווק ומודיעין עיסקי בפרויקטים (3 נ"ז)
מודיעין עסקי היא פעילות ארגונית לגיטימית שתכליתה מעקב אחר הסביבה החיצונית של העסק, בחיפוש אחר מידע, הקשור לתהליך קבלת החלטות בחברה.
מטרת קורס זה היא להביא את הסטודנט להבנת שלבי תכנון מערכת מודיעין עסקי תכליתי, שלבי פיתוח מערכת מודיעין עסקי פורמאלי בארגון ככלי תומך החלטה למנהלים והדרך לשימוש במודיעין תחרותי ליצירת יתרון תחרותי בסביבה הטכנולוגית/ עסקית המשתנה.
 
מדיניות וניהול מערכות מידע (2 נ"ז)
פעילות מערכות המידע באירגון, הינה מרכזית וקריטית להצלחתו. יחד עם זאת, אירגונים מתייחסים באופן שונה למערכות המידע, החל מראיית מערכות המידע כפונקציה תפעולית וכלה בהתייחסות למערכות המידע כאל נכס אסטרטגי וכאל מנוע מרכזי ביצירת ההכנסות של העסק. בימים בהם הטכנולוגיה נעה במהירות קדימה, עם נטייה ליישומים של מובייל וענן, מה הוא תפקידה של פונקציית מערכות המידע באירגון? מהם האתגרים העומדים בפניה ומה מקומה במארג האירגוני המשתנה במהירות. הקורס יעסוק בנושאים האלה ובנגזרות הניהוליות הישירות: outsourcing, תיחום אחריות מערכות המידע, מנהל מערכות המידע, אירגון מערכות המידע, ההיבט הגלובאלי שקיים בחלק גדול מהאירגונים, ייזום פרויקטים משמעותיים, ההחלטות העיקריות שעומדות בפני מנהל מערכות המידע בימינו, מדדי הצלחה של מערכות המידע ועוד.
 
יזמות וחדשנות טכנולוגית (3 נ"ז)
ישראל נחשבת בין המדינות המובילות בעולם בזכות תעשיית ההיי טק אשר התפתחה באופן מואץ בעשור האחרון. מטרת הקורס הינה לבצע היכרות עם אחד התחומים החשובים במנהל עסקים,  העוסק ביזמות טכנולוגית. המיזמים העסקיים הטכנולוגים עשויים לשמש מנוע לצמיחה כלכלית,  חברתית ואישית, והם מתבססים על יצירת ערך כלכלי, נטילת סיכונים, חדשנות ויצירתיות ובעיצוב ומימוש אסטרטגיה עסקית. במסגרת הקורס נרחיב את ההבנה לגבי מורכבותם של ארגונים יזמיים ונבין את גורמי המפתח אשר משפיעים על ניהול והתפתחות חברות יזמיות בסביבה מואצת טכנולוגיה. הקורס ישלב בין הספרות האקדמית לבין היבטים יישומיים אשר יבואו לידי ביטוי בכתיבת תוכנית עסקית לפיתוח מיזם טכנולוגיה תוך פיתוח ראייה רב-תחומית. דגש מיוחד בקורס יינתן על תעשיית הביוטכנלוגיה וההי-טק.
 
היבטים אירגוניים בניהול פרויקטים (3 נ"ז)
ניהול פרויקט דורש ידע ויכולות ניהוליות נרחבות. ניהול פרויקט דורש שילוב אנשים מדיסציפלינות שונות, אתרים גאוגרפיים שונים, נקודות מבט שונות וסדרי עדיפויות ארגוניים שונים לכלל צוות שעובד כמכונה משומנת אחת.
בקורס נלמד הן את הבסיס לבנית צוות יעיל ואפקטיבי, הן את הבסיס להנעת העובדים והן את ההקשר בין כל הנ"ל להצלחה בביצוע הפרויקט.
הקורס יכלול הן חומר תאורטי והן כלים מבוססי תאוריה לתיפקוד יעיל בשטח.
 
תשתיות מערכות מידע בעידן הסייבר (2 נ"ז)
עולם הטכנולוגיה מתקדם בצעדי ענק: אינטרנט, מערכות ענן, תוכנה כשירות (SAAS), מובייל כמחשב לכל דבר, תבונה עיסקית (BI) מתקדמת, big data ועוד. חלק גדל והולך מהפעילות התפעולית והעיסקית של האירגונים, מתבצע במערכות המידע. יחד עם החשיבות, גדלה גם האחריות של מערכות המידע לספק את הדרישות העיסקיות: זמינות של 24x7, זמני תגובה, נגישות עולמית למערכות בלחיצת כפתור והגנה על נכסי המידע. אולם, יחד עם הגדלת הביזור ופרישת המערכות באה גם הגדלה של החשיפה לסיכונים: האקרים, התקפות סייבר של מדינות ואירגונים עוינים וכו' – עליה משמעותית באיומים על נכסי האירגונים ועל עצם הפעילות העיסקית שלהם. הקורס ינסה לתת מענה לכל הנזכר לעיל. בקורס יילמדו האמצעים העומדים היום לרשות אירגונים ויוצגו הדילמות להחלטה בפונקציית מערכות המידע בעידן הנוכחי, כולל בין היתר את הנושאים הבאים: שרתים, וירטואליזציה, storage, רשתות תיקשורת פנימיות וחיצוניות, מובייל, מערכות ענן פרטי וציבורי, רשתות חברתיות, סיכונים וחשיפות של מערכות מידע, אמצעים לאבטחת מידע, ועוד. כמו כן יינתן מבט לעתיד המגיע אלינו במהירות רבה.
 
סמינריון במערכות מידע (4 נ"ז)
מטרת הסמינריון היא ללמוד, לחקור ולהשוות בין גישות, מתודולוגיות, שיטות וכלים לפיתוח וליישום של מערכות מידע, בפרט בשלבי ניתוח ועיצוב המערכת. זהו סמינר מחקרי המכין את התלמיד לבצע עבודת מחקר בתחום. עיקר הלימוד יתבסס על מאמרים שהתפרסמו בכתבי עת ובכנסים בתחום.
 
פרויקט בניהול פרויקטים (4 נ"ז)
פרויקט בניהול פרויקטים מהווה אינטגרציה לסטודנטים של החומר אותו למדו בהתמחות. במסגרת הקורס הסטודנטים יקימו פרויקט מלא, בתחום כלשהו, כולל כל תוצרי המסמכים, על פי case study מעולם המציאות.
 
על ראש ההתמחות - ד"ר איל רוזן
מרצה בכיר במכללה האקדמית נתניה. בעל ניסיון של כ- 30 שנה במגוון תפקידים בכירים בתחומים של ניהול, תפעול, מערכות מידע, ייעוץ, ניהול פרויקטים ויזמות טכנולוגית. משמש שנים רבות כמנהל מערכות מידע (CIO) באירגונים תעשייתיים מובילים, בעל ניסיון רב של ניהול עשרות פרויקטי יישום מערכות מידע, כולל בין היתר: פרויקטי ישום ERP גדולים, SAP ו- Oracle , פרויקטי BI, MES, LIMS, תשתיות מיחשוב (IT) ועוד. כמו כן, בעל ניסיון של ניהול מרכז רווח ליישום ERP ויזם ומנהל בחברות הזנק. ניסיון הוראה של מעל ל- 20 שנה בתחומים של ניהול תפעול, ניהול פרויקטים, ניהול טכנולוגיה וניהול מערכות מידע בתוכניות MBA באוניברסיטאות תל-אביב ובר-אילן ובמכללה האקדמית נתניה.
 
התמחות בניהול פרוייקטים ומע' מידע  (סה"כ 52 נ"ז) – תוכנית מעודכנת
 
 
4 קורסי השלמה  לא נכנס לממוצע
 
כלכלה מיקרו – פרופ' נאוה חרובי , 3 נ"ז
כלכלה מקרו - פרופ' נאוה חרובי , 3 נ"ז
מתמטיקה – מר נועם הלל, 2 נ"ז
סטטיסטיקה  - ד"ר גיל שרוני, 2 נ"ז
 
5 קורסי עקרונות   15 נ"ז
 יסודות  מערכות מידע – פרופ' אלי שניידר  – 3 נ"ז
 יסודות  השיווק – ד"ר אמיר פלינט גור  – 3 נ"ז
יסודות  המימון – ד"ר תמיר לוי  – 3 נ"ז
יסודות  הניהול – ד"ר גדי רביד  – 3 נ"ז
מבוא לחשבונאות  – ד"ר זיו רייך   – 3 נ"ז
 
  10 קורסים בהתמחות –  28 נ"ז
 תשתיות טכנולוגיות בעידן הסייבר    מר שרון וולק -  2 נ"ז
 מדיניות וניהול מע' מידע - ד"ר אייל רוזן – 2 נ"ז
 יזמות וחדשנות טכנולוגית – ד"ר מוטי צווילינג – 3 נ"ז
 היבטים אירגוניים בניהול פרוייקטים  - ד"ר גדי רביד – 3 נ"ז
 שיווק ומודיעין עיסקי   – ד"ר אבנר ברנע  - 3 נ"ז
 קורס מתקדם בניהול פרוייקטים – ד"ר ורד הולצמן – 3 נ"ז
קורס הכנה למבחן PMP  ®  א' -  מר איציק הברברג – 2 נ"ז
קורס הכנה למבחן PMP  ®  ב' -  מר איציק הברברג – 2 נ"ז
סמינרון – פרופ' פרץ שובל , 4 נ"ז
פרוייקט גמר - ד"ר אייל רוזן – 4 נ"ז
 
 
3 קורסי  חובה   כלליים 9 נ"ז
מבוא למדיניות עסקית  – 3 נ"ז
משחק עסקים   - פרופ' שמואל סטשבסקי – 3 נ"ז
ניהול התפעול – 3 נ"ז
��� ����   ������