חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

המכון לחקר יהדות ספרד והאנוסים

  • ראשי
  • המכון לחקר יהדות ספרד והאנוסים

אודות המכון לחקר יהדות ספרד והאנוסים

מאה השנים האחרונות של יהדות ספרד על אדמת חצי-האי האיברי מהווים מדרון חלקלק מדחי אל דחי. בפרעות קנ"א (1391) נהרגו רבים על קידוש השם ועשרות אלפים המירו את דתם באונס, האינקויזיציה הספרדית הידועה לשמצה נוסדה על מנת לשרש את ה"מראנוס", שהואשמו בנאמנות ליהדות, מתוך החברה הנוצרית. גירוש ספרד הפיץ את יהודי ספרד בעולם היהודי, וב"גירוש פורטוגל" נאנסו כל יהודי המדינה. כך הקיץ הקץ על יהדות ספרד המפוארת. סדרת מאורעות אלה היתה לאבן דרך מן המשמעותיות ביותר בתולדות עם ישראל.

בימינו אנו עדים למודעות מחודשת אצל צאצאיהם של האנוסים לשרשיהם, ושחלקם מביעים רצון ונחישות להתחבר בדרך משמעותית אל מורשת אבותיהם. התופעה, המקיפה את רוב העולם המערבי, גדלה והולכת באופן שלא ניתן להתעלם ממנה.

חקר תולדות יהדות ספרד ותרבותה וחקר האנוסים, תולדותיהם ותהליכי שיבתם ליהדות, עומדים בבסיס הקמת המכון לחקר יהדות ספרד והאנוסים שליד המכללה האקדמית נתניה. זאת ועוד, מתוך ההכרה כי מדובר בזכות מוסרית לשוב ולאמץ את המורשת שממנה נתלשו אבות-אבותיהם, רואה המכון לחובה להוות להם כתובת ידידותית.

מטרות המכון

* מחקר היסטורי של יהדות ספרד ומורשתה התרבותית. תחום עניין מובהק ומודגש של המכון הוא חקר תולדות אנוסי חצי-האי האיברי ופזורתם, מחד, ומצבם של צאצאי האנוסים בהווה, מאידך.
* ריכוז מידע על צאצאי האנוסים בחשיפת שורשיהם היהודיים של קהילות, משפחות ויחידים מצאצאי האנוסים ומתן שרות של היחידה למחקר יוחסין של המכון למעוניינים בכך.
* הטמעה חינוכית בציבוריות הישראלית את מורשתה התרבותית של יהדות ספרד ואת המודעות לפזורת האנוסים בעבר ושל צאצאיהם בהווה.
* פיתוח ספריית האנוסים של המכון כספריית מחקר ועיון נדירה העומדת לרשות החוקרים והציבור כולו.

הנהלה ציבורית:

יו"ר המכון: מר ארז נבון ,בנו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל מר יצחק נבון ז"ל

מנכ“ל המכון: מר שלמה בוזגלו –   054-4564555     salomonb@netanya.ac.il

 

ועד מייעץ

מר שמואל פינטו, קרן צבע
מר משה אורטס
מר ז‘אק בן עזרא
מר ניל דייויס
פרופ' ג‘ק כהן

 

עמותה רשומה בישראל
המכון לחקר יהדות ספרד והאנוסים רשום כעמותה בישראל