חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

בית הספר למערכות מידע

לימודי מערכות מידע

מערכות מידע הן מערכות תוכנה ממוחשבות המסייעות לתפעל ולנהל את כל הפונקציות הארגוניות, והן משרתות את כל עובדי הארגון ומנהליו. מערכות מידע חיוניות ביותר לתפעול ולניהול של הארגונים. המערכות מאפשרות למשתמשים השונים במידע לבצע את עבודתם השוטפת ותומכות בקבלת החלטות של מנהלים בכל הרמות: התפעולית, הטקטית והאסטרטגית.

מטרת בית הספר למערכות מידע של המכללה האקדמית נתניה להכשיר מפתחי ומנהלי מערכות מידע שיעבדו בארגונים שמפתחים מערכות מידע ותוכנה ובארגונים שמשתמשים במערכות אלו.

חשיבותם של אנשי המקצוע במערכות מידע לארגונים השונים לא תסולא בפז. הדרישה לעובדים בעלי יכולת מדעית ומקצועית גבוהה, שקיבלו הכשרה מתאימה בפיתוח וניהול של מערכות מידע, עולה כל הזמן, והתמורה שהם מקבלים היא בהתאם.  

בוגרי בית הספר מקבלים תואר B.Sc.  (בוגר במדעים). במסגרת הלימודים הסטודנטים מקבלים ארגז כלים תיאורטי ומעשי שיאפשר להם לתכנן, לפתח, ליישם ולנהל מערכות מידע, בהתאם לצרכי הארגונים והמשתמשים השונים בנתונים ובמידע, ולסייע למנהלים בדרגי ניהול שונים בארגונים לעבד נתונים ומידע ולקבל החלטות נבונות.

 

כישורים נדרשים

 

מערכות מידע כוללות הן מרכיבים טכנולוגיים- מחשביים (כלומר חומרה, תוכנה, תקשורת מחשבים וכדומה) והן מרכיבים אנושיים. הן מחייבות הימצאותם של מומחים שיש להם ידע רב בתחומים הקשורים למדעי המחשב, הנתונים, רשתות תקשורת המחשבים ועוד. אולם כיון שהם פועלים בתוך או עבור ארגונים, הם חייבים להכיר גם הפונקציות הארגוניות ואת המשתמשים במערכות המידע וצרכי המידע שלהם.

בנוסף לכישורים המקצועיים הנ"ל,  לאנשי מערכות מידע צריכה להיות יכולת חשיבה מערכתית, כושר אנליטי, מיומנויות תקשורת בין-אישית ומיומנויות עבודה בצוות.

בית הספר למערכות מידע של המכללה האקדמית נתניה מקנה לסטודנטים יכולות כאלה, שנלמדות במסגרת קורסים שונים, מה שמאפשר להם לעבוד במגוון רחב של עבודות ובסוגים רבים של ארגונים, הן בתעשייה עתירת ידע (high tech)  שבה מפתחים מערכות מידע, והן בארגונים שמשתמשים במערכות אלה.

 

במה עובדים עם סיום הלימודים?

 

בוגרי מערכות מידע יכולים לעבוד בארגונים שונים, הן בארגונים המשתמשים במערכות מידע והן בארגונים המפתחים מערכות אלה (בתי תוכנה) ובכללן חברות הייטק והזנק. הבוגרים יכולים לעסוק במגוון תפקידים כגון אפיון צרכי המידע של הארגון והמשתמשים השונים, ניתוח ועיצוב מערכות המידע, תכנון בסיסי הנתונים שלהן, השתתפות בצוותי פיתוח התוכנה, הטמעה וניהול שוטף של מערכות המידע בארגון ועוד. תפקידים נוספים יכולים לכלול אבטחת מידע ומערכות המידע, חיפוש מידע וכריית ידע לצורך לסיוע בקבלת החלטות, וכדומה.

לאחר צבירת ניסיון, בוגרי התואר במערכות מידע יהיו מועמדים טבעיים למלא תפקידים בכירים יותר, כגון ראשי צוותי פיתוח, מנהלי פרויקטים של פיתוח מערכות מידע, מנהלי אתרי אינטרנט, מנהלי בסיסי הנתונים, מנהלי אבטחת המידע ועוד. בוגרי התוכנית יוכלו להתקדם במדרג של תפקידי פיתוח מערכות מידע וניהולן, ובכלל זה לנהל את כלל מערכות המידע (מנמ"ר) של הארגון.

 

תוכנית הלימודים במערכות מידע 

 

תכנית הלימודים נמשכת שלוש שנים וכוללת קורסים בהיקף של 120 נקודות-זכות. בין הקורסים נכללים קורסים במתמטיקה וסטטיסטיקה, שפות תכנות, אלגוריתמים ומבני נתונים, מערכות לניהול בסיסי נתונים, נתוני עתק (Big data), ניתוח ועיצוב מערכות מידע, מערכות הפעלה, רשתות מחשבים ואינטרנט, אבטחת מידע וסייבר, גילוי ידע וכריית נתונים, אחזור מידע ומנועי חיפוש, בינה מלאכותית, ניהול פרויקטים של פיתוח תוכנה, מסחר אלקטרוני ועוד.

המכללה מספקת מסגרת לימודים נוחה המותאמת לאנשים עובדים. הלימודים מתקיימים בדרך-כלל יומיים בשבוע בשעות הערב ובימי שישי בבוקר. באישור המל"ג, חלק מהקורסים מועברים בקמפוס של המכללה שיטה היברידית וחלק ש"הוראה מרחוק" (באמצעות zoom),  מה שמאפשר ללמוד חלק מהקורסים מהבית, במקום להגיע פיזית לקמפוס.

 

סגל המרצים כולל הן אנשי אקדמיה, חוקרים בעלי ידע תיאורטי עמוק, והן מרצים מן-החוץ בעלי ניסיון מקצועי- פרקטי. תכנית הלימודים מעודכנת מעת לעת על פי ההתקדמות הטכנולוגיה בתחום וצרכי השוק.  

הטבלה להלן מפרטת את שמות הקורסים לפי שנות לימוד וסמסטרים. לכל קורס מוצג מספר נקודות הזכות (נ"ז) שהוא מקנה. סך מספר הנ"ז בתכנית לימודים לתואר בוגר הוא 120. (תכנית הלימודים עשויה להתעדכן מעת לעת, כאמור.)

שאלות נפוצות

מערכות מידע הן מערכות תוכנה ממוחשבות המסייעות לתפעל ולנהל את כל הפונקציות הארגוניות, והן משרתות את כל עובדי הארגון ומנהליו. מערכות מידע חיוניות ביותר לתפעול ולניהול של הארגונים. המערכות מאפשרות למשתמשים השונים במידע לבצע את עבודתם השוטפת ותומכות בקבלת החלטות של מנהלים בכל הרמות: התפעולית, הטקטית והאסטרטגית.

לימודי התואר במנהל עסקים במכללה האקדמית נתניה מומלצים וידועים בשילוב של תיאוריה ופרקטיקה מתוך אמונה בהוראה איכותית ועדכנית המכוונת לפיתוח אישי ומקצועי של בוגריה. המרצים כולם בעלי רקע אקדמי מאוניברסיטאות מובילות בארץ ובעולם ובנוסף בעלי ניסיון ניהולי בחברות המובילות במשק. תוכנית התואר הראשון במנהל עסקים מחוברת לשטח ולמציאות העסקית המקומית והגלובאלית ומשתפת פעולה עם התעשייה המקומית במטרה לאפשר לסטודנטים לרכוש כלים מעשיים עדכניים ולצבור ניסיון מקצועי כבר במהלך התואר הראשון. בפני הסטודנטים עומדת אפשרות לבחור במסלול המשלב לימודי תואר ראשון ושני M.B.A בשלוש שנים בלבד. בתואר נלמדים מגוון קורסים המקנים ארגז כלים לקראת השתלבות בתעשייה, כמו: אסטרטגיה שיווקית, ניהול משא ומתן, ניהול פיננסי, יזמות עסקית, מיתוג עצמי ברשת, שיווק עסקים ברשתות, סדנת פרסום רדיו ופודקאסט ועוד.

קבלה מן-המניין\nכדי להתקבל כסטודנט מן-המניין, המועמדים צריכים לעמוד בשתי הדרישות הבאות:\n1.   ממוצע ציוני בגרות 85 ומעלה. \n2.   מתמטיקה 5 יח\"ל בציון 65 ומעלה, או 4 יח\"ל בציון 75 ומעלה.\nמי שאינם עומדים בדרישות אלה, אך הציון שלהם במתמטיקה 3 יח\"ל 85 לפחות, יצטרכו לעבור קורס השלמה במתמטיקה ששקול ל-4 יח\"ל מתמטיקה בבגרות. הקורס יתקיים  בקיץ שלפני תחילת שנת הלימודים. מי שיעברו את הקורס בציון 75 ומעלה יתקבלו כתלמידים מן-המניין. ההשתתפות בקורס זה כרוכה בתשלום. (פרטים על  הקורס, מועדי הלימוד והתשלום יפורסמו בנפרד.)\nקבלת הנדסאים\n1.   ממוצע הנדסאי 80 ומעלה.\n2.   מתמטיקה (שקול ל-4 יח\"ל בבגרות) בציון 75 ומעלה. \n\nהנדסאים זכאים לקבל פטורים מקורסים מסוימים בהתאם להתמחות שלהם, כמפורט במסמך \"מסלול השלמה להנדסאים\".\nקבלת חריגים\nבמקרים מיוחדים, כגון כאשר למועמד יש ניסיון מקצועי בתחום או שהציונים קרובים לתנאי הקבלה, המועמד יוכל להתקבל כחריג. כדי לעבור למעמד מן-המניין, סטודנט שהתקבל כחריג צריך להגיע לממוצע של 65 ומעלה בכל הקורסים שלמד בשנה א' ולעבור את הקורס מתמטיקה א' בציון 65 ומעלה.\n\nקבלת בוגרי מכינות\n1.   בוגר מכינה ייעודית במסלול כלכלה ייחשב כבעל תעודת בגרות, ממוצע ציוני המכינה ייחשב כממוצע בגרות, וציון קורס המתמטיקה ייחשב כציון בגרות 4 יח\"ל. לפיכך, בוגר המכינה שסיים בציון ממוצע 85 ומעלה וקיבל במתמטיקה ציון 75 ומעלה יוכל להתקבל במעמד מן-המניין; אם סיים את המכינה בציונים נמוכים יותר תישקל קבלתו כחריג.\n2.   בוגר מכינת 30+ יחשב כבעל  תעודת בגרות. קבלתו מותנית בלימוד קורס ההשלמה במתמטיקה (במקום הקורס במתמטיקה של המכינה שבה משקל הקורס הוא רק 3 יח\"ל) וקבלת ציון 75 ומעלה.
טווח השכר לבוגר תואר ראשון  במערכות מידע הוא בין 16,000-12,000 ₪.
במכללה האקדמית נתניה. המכללה המובילה בתחום שתוביל אותך להצלחה ותיתן לך את כל המידע שצריך לבנות את עתידך. יחס אישי וחם וליווי לאורך כל הדרך.

יועצי הרישום שלנו עומדים לרשותכם לשאלות ולפרטים נוספים. לשיחת ייעוץ חינם צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם:

למה דווקא בבית הספר למערכות מידע במכללה האקדמית נתניה?

הלימודים עלינו, הרווח שלכם
מיומנות ניתוח ופיתוח מערכות
קמפוס מרהיב ותוסס

מידע שימושי