חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

תואר שני בניהול בגרונטולוגיה

מוסמך (M.A) בניהול בגרונטולוגיה

חושבים על הגיל השלישי. המכללה האקדמית נתניה מציגה: מסלול ראשון בארץ- ניהול בגרונטולוגיה לתואר שני

העולם המערבי חווה בעשור האחרון מהפכה דמוגרפית יוצאת דופן. 
כתוצאה מהתפתחויות טכנולוגיות רבות רושם,  ופיתוחים רפואיים מרחיקי לכת – מתארכת תוחלת החיים של אוכלוסיית העולם.  כתוצאה מכך, אנשים מאריכים ימים בבריאות טובה,  והברכה עד 120 הופכת אט אט למציאות שרווחת יותר ויותר בעולם המערבי.

הזקן החדש בן זמננו  כבר אינו עוד סבא חביב היושב בכיסא נדנדה ומתרומם ממנו רק לצורכי אכילה ושינה. זהו זקן החדש אינו מזדהה עם גילו הכרונולוגי. מדובר באיש העולם הגדול, משכיל ודעתן המעורה בסביבתו החברתית, ונמצא בקשרי עבודה פעילים, ובאופן יחסי לדורות הקודמים גם בעל יכולות כלכליות.
המושג "מגורים בדיור מוגן" על פי רוב הוא ממנו והלאה. מדובר באדם בעשור השמיני לחייו, פעיל ועצמאי, המבקש לעצמו שירותים מגוונים ואיכותיים. הוא מעוניין בחיים נוחים, באנשים מעניינים ובגירויים אינטלקטואליים בסביבתו החברתית, ומבקש להיות חלק מחברה רב גילית שיהיו בה גם קשרים חברתיים טובים  ומספקים.

משבר הקורונה הפנה זרקור לחשיבות מרכזיותה של אוכלוסיית הגיל השלישי בישראל.

בעקבות המצב, פתחה המכללה האקדמית נתניה מסלול התמחות חדש בישראל לתואר שני לניהול בגרונטולוגיה ובו תמהיל המשלב מיומנויות ניהול נרחבות לצד התמחות ספציפית במדעי הזקנה.
לנוכח העובדה כי 95% מכלל אוכלוסיית הגיל השלישי בישראל מעדיפה להזדקן בביתה, תכנית זו מדגישה את הצורך ביצירת שירותים לאוכלוסיית הגיל השלישי הבוחרים לחיות בסביבת מגוריהם הטבעית.

המועצה להשכלה גבוהה אישרה לאחרונה למכללה האקדמית נתניה לפתוח תכנית ייחודית, יישומית במהותה, להכשרת מנהלים בתחום הגרונטולוגיה לתואר שני. מדובר בתוכנית לימודים המבקשת להכשיר אנשי מקצוע בעלי ידע בתחום הזקנה אשר יודעים להציע מגוון רחב של שירותים לאוכלוסיית הגיל השלישי ברמה האישית והלאומית. התוכנית מכשירה סוג חדש של מנהל שנחוץ בתחום הזקנה, במיוחד בימים אלה. מדובר בתוכנית לימודים בת שנתיים, אשר תערך יום אחד בשבוע ומיועדת גם לאנשים עובדים.

למי קראתם זקנה. מודעת תואר שני בניהול בגרונטולוגיה

על פי דיווחי ארגון הבריאות העולמי, עד שנת 2050 מספר הזקנים בני 65 ומעלה בעולם, יגדל ביותר מ-200% ויגיע לכמיליארד איש ואישה. היום מונה אוכלוסיית הזקנים בישראל כ- 11% והיא עתידה לגדול בעשור הבא עד לכדי 16% מכלל אוכלוסיית המדינה, ותגיע  ל – 1,600,000 נפש.
מדובר במציאות קיומית חדשה, הדורשת מיומנויות ייחודיות וידע רב מערכתי, המשלב תחומי עניין בין דיסציפלינריים.  זהו תחום עניין בתולי  בעולם הניהול העתידני. 

אנו, במכללה האקדמית בנתניה, מציעים תוכנית לימודים חדשנית שאין דומה לה בארץ. תוכניות ניהול דומות קיימות בטובות שבאוניברסיטאות העולם, ביניהן – אוניברסיטת מסצ'וסטס  בבוסטון, אוניברסיטת לוס אנג'לס בקליפורניה, אוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון במדינת וושינגטון,  אוניברסיטת סלפורד במנצ'סטר שבבריטניה, אוניברסיטת צ'רלס סטארט באוסטרליה ואוניברסיטאות נוספות במקומות אחרים בעולם המערבי.


ייחודיותה של התוכנית אותה אנו מציעים, הוא בהכשרת דור חדש של מנהלים בתחום הגרונטולוגיה, המודע לשינויים בעולם, ואשר עוד עתידים לחול בו, מכירים אותם, ויש בידיהם ידע מספיק כדי להתמודד עמם.
יהיה זה דור חדש של מנהלים המכיר את המסגרות המסורתיות לטיפול בזקנים, יודע להניע אותן ומיומן בהצעדתן לעולם החדש, כתוצאה מההכשרה שאותה קיבל.

במסגרת תוכנית הלימודים הסטודנטים יעברו הכשרה מעשית במרכז גריאטרי גדול וכן התמחויות בין דיסציפלינריות בתחומים הבאים: מימון וניהול פיננסי, ניהול מערכות שיווק בעולם גלובלי, רפואה גריאטרית, גרונטולוגיה, ניהול הטיפול בזקן ובמשפחה, ניהול ארגוני מגורים חוץ ביתיים, אוריינטציה אדריכלית למגורים וסיורי לימודים בארגונים שונים.

בראש התוכנית הייחודית הזו של המכללה האקדמית נתניה עומדת ד"ר אביבה קפלן, מרצה בכירה , גרונטולוגית ואנתרופולוגית, מנהלת מוסמכת בניהול שירותים לזקנים
ובעיצוב סביבת מגורים ידידותית גיל.

 

דמותו של בוגר התוכנית,  תאופיין בשליטה במערכות שיווק הנהוגות בעולם הגלובלי, בידע במימון ובניהול פיננסי של מערכות קטנות כגדולות, בשליטה בכלכלת בריאות, בניהול אנשים ובניהול תעסוקה וצרכים אישיים בעולם הולך ומזדקן.
הבוגר יכיר היטב  את מדיניות הניהול של מערכות הבריאות הקיימות בישראל, יהיה מודע לחשיבות התכנון האורבני העתידי, ויכיר את הטכנולוגיות החדישות המיועדות לעמוד לשירותם של בני הגיל השלישי. מעבר לכל אלו, המנהל החדש יכיר היטב את עולמו של האדם המזדקן, ידע מה הם צרכיו של האדם ואת מקורותיו הפיננסיים ובעיקר ידע לכבדו ולהוקירו.

וכמו שכבר אמרנו – בעולם משתנה, בו תוחלת החיים עולה ואנשים מאריכים ימים, בני הגיל השלישי אינם עוד הזקנים של פעם, ועולם האקדמיה מתאים את עצמו למציאות החדשה, ומציע תכנית הכשרה ייחודית למנהלים אוהבי אדם.. 

יועצי הרישום שלנו עומדים לרשותכם לשאלות ולפרטים נוספים. לשיחת ייעוץ חינם צרו קשר ונציג יחזור אליכם בהקדם:

למה דווקא במכללה האקדמית נתניה?

צפו בסרטון הסברה על המכללה האקדמית נתניה:

תכנית הלימודים


תכנית הלימודים תתקיים יום אחד בשבוע, בימי חמישי, ובכך תאפשר לאנשים עובדים להשתלב בה. היא תשתרע על פני ארבעה סמסטרים במהלך שתי שנות לימוד אקדמיות.

התוכנית המוצעת על ידי המכללה האקדמית נתניה, נוקטת בגישה ניהולית מעשית, לצד הכשרה תיאורטית רחבה. התוכנית שמה דגש על גישה חדשנית אל עולם הזקנה, תוך התנסות בעבודת שדה, ובהתייחסות לצרכיו של "הזקן החדש" – זה המשכיל והמנוסה, המרגיש עצמו צעיר והחי בעולם גלובלי ודיגיטלי. בבסיס התוכנית קיימת התובנה והכרה, בדבר נחיצותה של גישה המכירה בצורך החיוני ליצירת סביבת מגורים אורבנית הולמת, המאפשרת את המשך החיים הנוחים בבית, בסביבה קהילתית רב גילית תוך המשך מעורבות בעבודה, בהתאם להעדפותיו ולבחירתו של האדם המזדקן.
כתוצאה מגישה זו תמנע נפילתם של הגמלאים למעמסה על כתפיהם של הצעירים יותר בחברה. הדבר ישפיע על קרנות הפנסיה ועל היבטים כלכליים ופיננסיים נוספים. שילובה של אוכלוסיית הגמלאים במערכות חברתיות במשק, תמגר את הדרתם החברתית ותשפיע לטובה על מצב בריאותם, ובכך תסופק גם משמעות לחייהם. כך תוכל "חברת הזקנים" להמשיך להיות יצרנית ולהביא תועלת לעצמה כמו גם ידע וניסיון לכלל החברה.
אנו במכללה האקדמית נתניה משוכנעים כי חינוך הולם הוא הבסיס לשינוי חברתי, ומאמינים, שכתוצאה מהשינויים המתבקשים, נהיה לחברה חומלת וסובלנית יותר בכלל, וכלפי האזרחים הוותיקים בפרט

בוגרי התוכנית יוכלו להשתלב במגוון משרות ועיסוקים כמו, כלכלה, פיננסים, ניהול מערכות מוכוונת גיל , תכנון אורבני, שיווק ועוד.

שנה א '

סמסטר א 

מבוא לגרונטולוגיה

ניהול אנשים וארגונים בעולם גלובלי

מימון וניהול פיננסי

מבוא לרפואה גריאטרית

פרקטיקום 

 

סמסטר ב

הזדקנות בבית במסגרת הקהילה

משפט ואתיקה בזקנה

שיטות מחקר מתקדמות

קוגניציה בזקנה

פרקטיקוםשנה ב
סמסטר א'
כלכלת בריאות בישראל
ניהול מערכות שווק בעולם גלובלי
פרקים בניהול ארגוני מגורים לזקנים
ניהול הטיפול בזקן ובמשפחה
סמינריון סטאז'

 

 סמסטר ב'
התמודדות עם טראומות
סוגיות במערכות בריאות לקשישים
תכנון אורבני בעולם גלובלי מזדקן
היבטים סיעודיים בגיל הזקנה
סמינריון סטאז'

קורסי השלמה

מושגי יסוד בכלכלה
יסודות המימון
יסודות השיווק
סטטיסטיקה בסיסית

דרישות קבלה

יתקבלו לתכנית מועמדים העונים על התנאים הבאים:

יתקבלו לתוכנית מועמדים העומדים בתנאים הבאים 

תנאי הקבלה לתוכנית הלימודים

  • בעלי תואר בוגר ממוסדות להשכלה גבוהה המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה או בעלי תארים שווי ערך ממוסדות ידועים בחו"ל, בממוצע של לפחות 80, יוכלו להגיש מועמדות לקבלה לתוכנית.   
  • מי שחסר רקע רלוונטי, כלומר, בעלי תואר ראשון שלא למדו קורסים בכלכלה, סטטיסטיקה,מימון ושיווק, ומושגי יסוד במדעי החברה, אך הממוצע שלהם בתואר הראשון היה לפחות 80,  יוכלו להגיש מועמדות. אם יתקבלו, ידרשו לעבור בהצלחה (בציון ממוצע של לפחות 70)  קורסי השלמה במושגי יסוד בכלכלה; יסודות המימון; יסודות השיווק; סטטיסטיקה בסיסית; מושגי יסוד במדעי החברה.
  • ועדת הקבלה תשקול נתונים רלוונטיים נוספים ביחס לכלל המועמדים, בהם – ציונים בקורסים רלוונטיים כמו: אנגלית, מתמטיקה, מבואות לכלכלה, המלצות וניסיון רלוונטי.
  • כל המועמדים ידורגו על ידי ועדת הקבלה ובכל שנה ה- 30 הגבוהים ביותר, יתקבלו ללימודים (קורסי ההשלמה לא יקנו נקודות זכות).

תנאי הקבלה בעברית, עבור מי שעברית אינה שפת אימו (בחינת יע"ל)
מי שעברית אינה שפת אימו ולמד תואר ראשון בארץ, יתקבל ללא דרישות נוספות.
מי ששפת אימו אינה עברית ולמד תואר ראשון בחו"ל, לא בשפה העברית, יהיה עליו
לעמוד בבחינת יע"ל טרם תחילת לימודיו.

התייחסות לנושא הכרה בלימודים אקדמיים קודמים ומדיניות מתן פטורים
אין נקודות זכות בתואר שני על קורסים שנלמדו בתואר הראשון.
קורסים שנלמדו במסגרת תוכניות שונות לתואר שני ועומדים בקריטריונים של התוכנית יוכרו.
במקרה זה יינתן פטור או יחויבו בקורס אחר

תנאי סיום הלימודים בתוכנית, כולל הדרישות לצורך קבלת זכאות לתואר
התנאי לסיום הלימודים בתוכנית – השלמת כל הקורסים הנכללים בה, בציון ממוצע
של 70 לפחות.
בתוכנית הלימודים המוצעת  16 קורסי חובה המקנים   35 נ"ז, ועוד פרקטיקום שנתי
המקנה 4 נקודות זכות, וסמינריון שנתי המקנה  4 נ"ז – ובסה"כ 43 שעות לימוד.
עמד הסטודנט בכל אלו, יהא זכאי לקבל תעודת מוסמך בניהול גרונטולוג

בעת ההרשמה על המועמד/ת להגיש את המסמכים הנ”ל:

ימי הלימודים

יום ה'
לוח זמנים אקדמי – שנה"ל תשפ"ב ,שנה"ל תשפ"ב 2021-2022
תחילת שנה"ל תשפ"ב סמסטר א' יום ב', כ"ו בחשוון 1.11.21
חופשת חנוכה יום ב', כ"ה בכסלו 29.11.21
היום האחרון לסמסטר א' יום ב', כ"ט בשבט 31.1.22
חופשת פורים מיום ד', י"ג באדר ב' עד יום ו', ט"ו באדר ב' 16.3.22-18.3.22
תחילת סמסטר ב' יום א', י' באדר ב' 13.3.22
יום אחרון ללימודים לפני חופשת פסח יום ד', י"ב בניסן 13.4.22
יום ראשון ללימודים לאחר חופשת פסח יום א', כ"ג בניסן 24.4.22
יום הזיכרון לשואה ולגבורה יום ה', כ"ז בניסן 28.4.22
יום הזיכרון ויום העצמאות יום ד', ג' באייר ויום ה', ד' באייר 4.5.22-5.5.22
שבועות יום א', ו' בסיון 5.6.22
ימי השלמה והכנה לבחינות סמסטר ב'- בכפוף להנחיית סגל בית הספר (בהיעדר השלמות/הכנה, יהיו אלו ימי חופש) יום ב', כ"א בסיון ויום ג', כ"ב בסיון 20.6.22-21.6.22
יום אחרון לסמסטר ב' יום ו', כ"ה בתמוז 24.6.22
תחילת סמסטר קיץ* יום א', כ"ה בתמוז 24.7.22
תשעה באב יום א', י' באב 7.8.22
תחילת חופשת ראש השנה יום א', כ"ט באלול 25.9.22
יום אחרון לחופשת ראש השנה ועד יום ג', ב' בתשרי 27.9.22
חופשת יום כיפור יום ג', ט' בתשרי ויום ד', י' בתשרי 4.10.22-5.10.22
יום אחרון לסמסטר קיץ* יום ו', י"ב בתשרי 7.10.22
- בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה יסתיימו הלימודים בשעה 18:00.
- ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, תתקיים עצרת זיכרון, בין השעות 10:00-11:00. בשעה זו לא יתקיימו לימודים.
- בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל, תתקיים עצרת זיכרון בין השעות 11:00-12:00 ויסתיימו הלימודים בשעה 18:00
*סמסטר קיץ יהיה בטווח התאריכים שצוינו לעיל (24.7-7.10), אך משכו משתנה בהתאם למסלול הלימודים. כמו כן, ייתכנו בחינות גם במהלך סמסטר קיץ.
ייתכנו שינויים במועדים הנקובים לעיל בכפוף להחלטת הנהלת המכללה ו/או לאילוצים ושיקולים אקדמיים.
בחלק מהפקולטות יתקיימו ימי היכרות והתמצאות לתלמידי שנה א' קודם תחילת שנת הלימודים או בשבוע שלפניו. הודעה תצא ממזכירות הפקולטה.
תחילת שנה"ל תשפ"ג, סמסטר א', 1.11.2022
pic1

סגל אקדמי

ד"ר אביבה קפלן, מרצה בכירה

ראש התוכנית

סטודנטים ומועמדים יקרים,

מוצעת לכם בזה תכנית לימודים ברמת תואר שני בהכשרה ניהולית מקיפה בתחום הגרונטולוגיה.

גרונטולוגיה הוא תחום ידע הנושק לתחומים חברתיים רבים ומגוונים, בהם – רפואה, סיעוד, עבודה סוציאלית, משפטים, פיננסים, שיווק, כלכלה, אדריכלות, ועוד רבים אחרים.
מנהל בתחום הגרונטולוגיה הוא מומחה בעל ידע נרחב המכיר היטב את התחום, יודע לעשות חיבורים מאתגרים ויצירתיים בין כל תחומי הידע השונים, בעלת יכולת תכלול גבוהה ובעיקר הוא אוהב אדם.

המציאות בשנה האחרונה, בה חווינו מגפה עולמית קשה, מציבה אתגרים חדשים בחיינו ומחייבת אותנו להתאים את עצמינו לצורות קיום חדשניות ואחרות.

כאנשים סקרנים המבקשים לקנות ידע, אתם מודעים ודאי למהפכה הדמוגרפית  העוברת על העולם המערבי בעשור האחרון  –   שינויים טכנולוגיים מרחיקי לכת והתקדמות מרשימה בתחום הרפואה, הביאו להעלאה משמעותית בתוחלת  חייו של האדם.  לצד אלו, ירידה בילודה בעולם,  תרמה גם היא ליצירת מציאות קיום חדשה בה אוכלוסיית העולם מזדקנת והולכת. 

למעשה, מדובר בעולם חדש בו אוכלוסייה גדולה חיה במציאות גלובלית, בה תוחלת החיים ארוכה, ושינויים דמוגרפיים מטביעים את חותמם. לחיים בעולם חדש זה, משמעויות כלכליות, חברתיות, אורבניות, רפואיות ואישיות מרחיקות לכת, שלא היו מוכרות לנו עד לאחרונה.
המצב הנוכחי בישראל ובעולם, מציב אתגרים חדשים בפני אנשי מקצוע מתחומים שונים,
כיוון שמדובר באוכלוסייה דעתנית ומשכילה השולטת במדיה טכנולוגית ובעיקר במשאבים כלכליים לא מבוטלים. אוכלוסייה זו מעוניינת לעת זקנתה,  בתנאי חיים נוחים ובגירויים אינטלקטואליים בסביבה בה הם חיים. מדובר באנשים המחפשים פתרונות נוחים לחייהם, עובדה שהיא בבחינת אתגר חדש לבעלי מקצוע העוסקים בתחום.

אם יש לכם אוריינטציה ניהולית ואתם בעלי מיומנויות גבוהות ביחסים בין אישיים, זהו תחום חדש המתאים לכם. אם אתם סקרנים ומחפשים הזדמנויות ניהוליות ותעסוקתיות חדשות, שיש בהן אופקי ידע והתקדמות מרתקים, אנו מציעים לכם בזה תכנית לימודית חדשנית, בדומה לתוכניות הרווחות היום בטובות שבאוניברסיטאות העולם.  

למי שהנושא מדבר אל ליבו, ראו נא פרטים מלאים אודות התוכנית המוצעת.

בברכה,

ד"ר אביבה קפלן , ראש התוכנית
מרצה בכירה, אנתרופולוגית, מומחית בגרונטולוגיה
מנהלת מוסמכת בניהול שירותים לזקנים ובעיצוב סביבת מגורים ידידותית גי

שםתפקידטלפוןדוא'למידע נוסף
ד"ר אביבה קפלןמרצה09-8607777kaplan.vava@gmail.comמידע נוסף
פרופ' רועי גילברסגן דיקן09-8607777gilbroi@netanya.ac.ilמידע נוסף
פרופ' נאוה חרובימרצה09-8607777navah@netanya.ac.ilמידע נוסף
ד"ר אביטל לאופרמרצה09-8607777laufea@netanya.ac.ilמידע נוסף
ד"ר אמיר פלינט גורמרצה09-8607777amir@tvn.co.ilמידע נוסף
ד"ר גדי רבידדיקן ביה"ס למנהל עסקים098607855ravigadi@netanya.ac.ilמידע נוסף
ד"ר אביחי שנירמרצה09-8607777avichai.snir@gmail.comמידע נוסף
ד"ר גיל שרוניסגן דיקן ביה"ס למנהל עסקים09-8607777kilsharon@013.netמידע נוסף
סגל מנהלי
שםתפקידטלפוןדוא'למידע נוסף
רוית סולומוןמרכזת מינהלית ביה"ס למנהל עסקים תואר שני, מרכזת בניהול בגרונטולוגיה098607838ravitko@netanya.ac.ilמידע נוסף