חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

המרכז למורשת ישראל

אודות המרכז למורשת ישראל

מדינת ישראל חסרה את השלום עם שכנותיה, וחסרה את ההרמוניה בתוך החברה פנימה. העמקת והרחבת ההבנה של המורשת היהודית לא רק כדת אלא כתרבות, תרחיב את המכנה המשותף בחברה הישראלית, ותבנה זהות לאומית הדוקה יותר. הכרת המורשת היהודית תספק ליושבי הארץ הבנה מעמיקה ושכנוע פנימי בדבר זכות העם היהודי למדינה בארץ ישראל. מזה שני עשורים ישנו צורך הולך וגדל של החברה הישראלית להגדיר את הזהות הלאומית שלה, וזאת כתוצאה מגלי עלייה גדולים וחשובים שהגיעו אליה ממדינות שונות בעולם, אך בעיקר ממדינות חבר העמים לשעבר, ומאתיופיה. 

גלי עלייה חדשים אלו לא קיבלו חינוך יהודי שיטתי ומסודר, דבר שפוגע בזהות הלאומית שלהם ונדרש חיזוק ניכר למלא חלל זה.

מטרת המרכז היא לעבות את הקשר של היהודים בארץ ומחוצה לה עם המורשת היהודית הענפה והמגוונת, ובכך לתרום לחיזוק התחושה היהודית והלאומית. המרכז רואה עצמו מוסד חשוב בתחום ההשכלה היהודית הפורמאלית והלא פורמאלית, ושמח לייעץ ולהשיב על צרכי השעה בתחום זה.

ניתן להזמין קורסים מלאים, ימי עיון , הרצאות בודדות, וגם שיעורים באינטרנט בעברית ובאנגלית.

על הרב ד"ר משה פינצ'וק

הרב ד"ר משה פינצ'וק הוא בוגר תכנית ישיבת ההסדר שבה למד ואף שימש כר"מ. בשנת תשנ"ח הוא הוזמן לייסד את כולל "תורה מציון" בקהילת המזרחי במלבורן, אוסטרליה, ושימש כראש הכולל הראשון במשך שלוש שנים. בשובו ארצה הקים את מכון "דורש ציון" לחקר התלמוד הירושלמי ועומד בראשו וכן הקים את אתר מאגרי מידע לתלמוד הירושלמי המאפשר אחזור ציטוטי הירושלמי בספרות הראשונים וכן הפניה לספרות מחקר. הרב משה פינצ'וק היה גם ראש כולל "סיני" בירושלים במשך שנים רבות.

הוא פרסם מאמרים בתחומים שונים ביהדות, וכן במתמטיקה. ספרו "קנקנים" בהוצאת "אורים", מציע פרשנות חדשה לדמויות ואירועים מן המקרא. הרב פינצ'וק קיבל הסמכה לרבנות מאת הרה"ג שלמה פישר שליט"א. עבודת הדוקטורט שלו מציעה מהדורה ופירוש מקיף לפרק רביעי של מסכת מגילה מן התלמוד הירושלמי.

הרב ד"ר פינצ'וק הרצה במקומות רבים בעולם, ביניהם: ישיבה-אוניברסיטה, ניו יורק; סילבר ספרינג, מרילנד; יוהנסבורג, דרום אפריקה; מלבורן, סידני ופרת, אוסטרליה. הוא מתגורר ברמת בית שמש 

יחד עם אשתו חסידה וחמשת ילדיהם.

ארועי המרכז למורשת ישראל