חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

להיות מנהל מערכות בריאות

  • ראשי
  • להיות מנהל מערכות בריאות

למה להיות מנהל מערכות בריאות?

לתואר מנהל מערכות בריאות יש שייכות ואפיון למוסד שאותו הוא מנהל. אם להיות מדויקים המערכת שנקראת מערכת בריאות יכולה להיות שייכת וממוקמת במרפאת קופת חולים, או בחדר ניתוח, רב חדרים בבית החולים או מעבדה לזיהוי נגיף הקורונה שנותנת שירות לאוכלוסייה גדולה, או מנהל משרד הבריאות.

אמנם כל מערכת בריאות נראית שונה מרעותה אבל זוהי טעות! לכולם שותפות גורל בהצלת חיי אדם. החשיבות היא בערכיות של כל בעל תפקיד וגם במסירות שלו לשמירת חיי אדם, כמו גם במסירות לעבודתו ללא חשבון וללא מגבלות זמן, לביצוע המשימה שלו.

תפקיד במערכת יחודית 

ומה היא המשימה? לפני הכל להתחיל בלימודים של תואר ראשון בניהול מערכות בריאות ולאחר מכן תואר שני. לאחר סיום הלימודים יהיה ניתן להתקדם למנהל מערכות בריאות, צריך לשאוף ולבצע את תפקיד המערכת הייחודית שהוא מנהל. אם מדובר בבית חולים על המנהל לשאוף לאווירה חיובית שתאפשר לרופאים, לאחיות ואנשי המנהל והמשק לעבוד בתאום.

כדי להיות מנהל מערכות בריאות יש לקחת בחשבון שתהיה מוטלת עליך אחריות כבדה. לתאם בין שלושה סקטורים שבראשם הרופאים שמבצעים יחד את משימת המערכת להעניק בריאות ולעיתים הצלת נפשות. הרופאים שהתמחו במקצוע הרפואה צריכים את תמיכת האחיות בנושאים שונים. כולם זקוקים לתמיכת אנשי המנהל והמשק שעוסקים במגוון של פעולות במוסד מורכב מאד שאיננו מפסיק לפעול במשך 24 שעות ובמשך שבעה ימים ברציפות.

האחריות הכבדה שמוטלת על המנהל דורשת ממנו קור רוח, ידע מקצועי בתחומי הרפואה, וכשרון ביחסי אנוש לתווך בין המקצועות שלעיתים מתנגשים בביצוע המטלות השונות.

אם ניקח למשל בית חולים שנמצא בתקופת מלחמה או פיגוע המוני עקב אירוע טרור, זרימת הפצועים דורשת קור רוח במיון כוח האדם שעומד לרשותו והצבת האנשים הנכונים בעמדות המיון והטיפול. בנוסף עליו לדעת להפעיל את אנשי המנהל שדואגים להפעלת מערכת הרישום של הנפגעים שמגיעים לבית החולים. גם אנשי המשק דואגים להפעלת סדירה המכשור המתחכם של מוסד בסדר גודל של מפעל ענק.

על מי שבוחר להיות מנהל מערכות בריאות להתמודד עם מצוקות של מחסור בכוח אדם באירועים רבי נפגעים. עליו להתמודד עם מצוקות תקציביות וגם מצוקות של אשפוז חולים ופצועים כאשר המקום הקיים אינו מספיק לאשפוז כל הנקלטים, או כאשר הציוד הדרוש למחלקות שקולטות חולים לא מספיק עקב העומס.

הצבת אתגרים

מצב החירום שבו המדינה נמצאת עקב המגיפה של נגיף הקורונה, מציגה בפנינו אתגר בריאותי חריף של אנשי בריאות הציבור במשרד הבריאות. הרופאים המחוזיים צריכים להתמודד עם המצוקה שיוצר הנגיף באוכלוסייה. חלק נכבד במצוקה זו  הוא הצורך במניעת ההדבקות בין אוכלוסיות שונות במנהגיהם, בתרבותם, במאכליהם ובדתם.

על מנהל מערכת הבריאות הזו מוטלת האחריות ליצור קשר תרבותי, שידע להכיר את האוכלוסייה שהוא חייב לטפל בה. פה התנאי הכמעט בלעדי להצלחת הטיפול הוא להכיר את מנהגיה ואת מנהיגיה. אוכלוסייה דוגמת החרדים בירושלים ובבית שמש, או אוכלוסייה ערבית שדורשת בראש ובראשונה ידע בערבית והכשרת אנשי מקצוע שידעו להעביר מסרים חיוניים לטיפול המגן בפני המחלה. ניהול נכון של האתגרים שבפניהם ניצב מנהל מערכת בריאות הציבור יגרום להצלחה בטיפול במגיפה תוך שיתוף האוכלוסייה בהתמודדות עם הפנדמיה.

להיות מנהל מערכות בריאות זה התפקיד החשוב והמסובך שאנחנו באקדמית נתניה מכשירים את הסטודנטים שלנו.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על : תואר ראשון במערכות מידע