"לצעירים אין ממה לפחד": האם הבנקאות בישראל לפני מהפכה?

  • ראשי
  • "לצעירים אין ממה לפחד": האם הבנקאות בישראל לפני מהפכה?

שני אירועים היסטוריים בעולם הבנקאות התרחשו בשבוע שעבר: תחילת פעילותו של הבנק הדיגיטלי, והרישיון שקיבלה אגודת האשראי אופק ■ מהם האתגרים הצפויים לשני הגופים החדשים?

TheMarker | שוק ההון

בשבוע שעבר אירעו שני אירועים בעולם הבנקאות בישראל שניתן לכנותם היסטוריים. הראשון הוא תחילת פעילותו (במסגרת פיילוט) של הבנק הדיגיטלי של אמנון שעשוע. מדובר למעשה בבנק חדש ראשון זה 43 שנה. השני הוא שאגודת האשראי השיתופית אופק קיבלה רישיון מרשות שוק ההון, ותספק שירותים פיננסיים כמקובל במערכת הבנקאות, בהם חשבון עו"ש, פיקדון ואשראי.

"יש המון גופים חוץ־בנקאיים שנותנים אשראי ויש גם פלטפורמות לביצוע תשלומים, ועוד מעט ייכנסו גם חברות הביג־טק ולכן נשאלת השאלה למה צריך רישיון בנק או אגודת אשראי, שקשה מאוד להוציא? התשובה לכך היא שזהו הגוף היחיד במערכת שיכול לקבל פיקדונות מהציבור כנגד מתן אשראי", אמרה פרופ׳ רות פלאטו־ שנער, ראשת המרכז לדיני בנקאות ורגולציה פיננסית באקדמית תניה.
לדברי פלטו־שנער, מפני שהגופים הם חדשים, הציבור עשוי לחשוש מהפקרת הכספים בהם. חשש זה יכל להיפתר אילו היה קיים בישראל ביטוח פיקדונות (התחייבות של המדינה להחזיר את כספי הפיקדון למפקידים בבנק במקרה של התמוטטות שלו(. לדברי פלאטו־שנער, "זה מקובל בכל מדינות OECD פרט לישראל. בישראל התפתחה גישה שאם תהיה התמוטטות של בנק, המדינה תתערב בכל מקרה. בכל המקרים שזה קרה עד כה, כמו בבנק למסהר ובעבר הרחוק יותר בבנק צפון אמ־ ריקה המדינה התערבה והחזירה למפקידים את הכספים, אף שלא היתה חייבת לעשות זאת". לדבריה, אם המדינה רוצה לעודד את הבנקאות החדשה, היא צריכה לעשות זאת באמצעות ביטוח פיקדונות. עםז את, היא מדגישה כי בשני הגופים, הרישיון לא ניתן כלאחר יד, והרגולטורים בדקו את נושאי הלימות ההון והיציבות כך שעם ניהול נכון, הסיכון גם לא אמור להתממש. מנגד, היא מציינת כי "יש גם ציבור שכנראה פחות חושש מהנושא הזה למשל, מי שעושה שימוש בפלטפורמות P2P )פלטפורמות שמכונות גם השקעות חברתיות, שמחברות בין לווים למלווים) אמנם קוראים לזה השקעה, אבל הם למעשה מפקידים פיקדון שמשמש כדי להלוות ללקוחות אחרים. זה מודל שמצליח מאוד בעולם וגם בישראל, ומהווה ראיה לכך שאנשים אינם חוששים להפקיד.

 

לכתבה המלאה

שתף באמצעות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב print
הדפסה
מיון חדשות ועדכונים
קטגוריות
אירועים קרובים
מה עוד חדש?
קישורים שימושיים

קרנות הוקרה וסיוע – חרבות ברזל

 

המכללה האקדמית נתניה גאה בסטודנטיות ובסטודנטים המשרתים במילואים, המתנדבים בפעילויות השונות, העוסקים בפעולות הבטחון וההגנה השונות. בתקופה מאתגרת וכואבת זו, אנו עושים כל מה שביכולתנו על-מנת לאפשר לכם להתנהל בשגרת החרום.

בנוסף למפורט במתווה ההתאמות וההקלות לכלל הסטודנטים ולמשרתים במילואים ובכוחות הבטחון, מציעה המכללה אפיקי סיוע נוספים לסטודנטים:

מענק בסך 1,000 ש"ח לסטודנטיות ולסטודנטים שגויסו בצו 8 למילואים. המענק הועבר למשרתים אשר עדכנו אותנו. במידה וטרם עשית זאת – נודה לעדכון כאן.

קרן חירום ע"ש רחל עזריה ז"ל – הקרן מעניקה מלגות לסטודנטים משרתים במילואים שנקלעו לקשיים כלכליים וכן למי שהם או בני משפחתם נפגעו באופן ישיר מהלחימה. לצורך הגשה יש להתחבר לפורטל הסטודנטים.

שירות לסיוע נפשי–  כדי להקל על הקושי הרב הנובע מהאירועים הטרגיים שאנחנו עוברים, המכללה תממן 2 פגישות עם פסיכולוג.ית לכל סטודנט.ית הזקוק.ה לכך וכן תסבסד עוד 4 פגישות בהמשך בהתאם לצורך.

השירות ניתן על ידי מכון טריאס-שריג בעל נסיון רב בעבודה במוסדות אקדמיים.  פניות ניתן להתקשר למכון בימים אי-הי, בין השעות 8:00-17:00 בטלפון 03-6483102 או גם לכתוב מייל אל [email protected]

במקרים דחופים, ניתן להתקשר גם עד שעות הערב לטלפון 054-5317899. למידע נוסף לפנות למדור מלגות: [email protected] ;

מוקדי סיוע נפשי חיצוניים, דרכם ניתן לקבל תמיכה

*      הקו החם של עמותת ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) בטלפון: 1201, שלוחה 6

*     סה"ר – סיוע והקשבה ברשת – ניתן לפנות אליהם בצ'אט דרך האתר שלהם

*      קו הסיוע והתמיכה של עמותת נט"ל (נפגעי טראומה 1-800-363-363

 

אנו מייחלים כי חג החנוכה יביא עמו אור גדול ובשורות טובות

הודעות לסטודנטים

בהתאם להוראות פיקוד העורף:

בהישמע אזעקה במכללה עליכם להגיע תוך דקה וחצי למרחבים המגונים או לגרמי המדרגות הקרובים ביותר, יש להתרחק מחלונות, תמונות ופתחים

ולהישאר במשך כעשר דקות לפחות במרחב המוגן.

 

להלן רשימת המקומות המגונים:

 

בניין 1:

קומת כניסה – חדר מורים ליד המעלית.

קומה 1 – ממ"ד סיפריה.

קומה 2 – אולפני טלוויזיה ליד המעלית.

 

 בניין 2:

גרמי המדרגות – הנמצאים בכל הקומות 0,1,2 {לרדת חצי קומה רחוק מהדלתות}

ממ"ד קומה 1- הרדיו 106 {קומת משרדים 1 -}

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות למנהל הבטחון –   054-6929244

הודעות לסגל

תאריך:  18.10.2023 – דיור למפונים במעונות המכללה האקדמית נתניה

שלום רב,

חברת איסתא נכסים, המפעילה את מעונות הסטודנטים במכללה האקדמית נתניה החלה לשכן בשבוע שעבר, תושבים מאזור הדרום והצפון בחלק מחדרי המעונות.

מדובר על דירות סטודיו לזוגות על בסיס מקום פנוי.

כרגע הוקצו למעלה מ-20 דירות פנויות לטובת הפרויקט.

הדירות מאובזרות באופן מלא הכולל מקלחת ושירותים, מיזוג, טלוויזיה עם חיבור למחשב, מטבח ובו מיקרוגל, קומקום וכיריים חשמליים.

המגורים במעונות הינם בחינם לגמרי

יצוין לחיוב שיתוף הפעולה:

* הקהילה המקומית בקרית השרון אשר תרמה ציוד, מזון יבש חטיפים שמיכות כריות, טואלטיקה וכיו"ב.

* מאפיית לחם האופים שמסייעת גם אך לא רק בארוחות בוקר לדיירים אלה.

* הקולג'ים גם נתן לנו אפשרות להכניס את הדיירים בשעות מסוימות לבריכה ולמכון הכושר.

המעוניין להפנות משפחות מקו העימות למגורים במעונות או לסייע בתרומה של ציוד, מזון או כל דבר אחר, יפנה לשמואל לסרי מנהל מתחם המעונות בנייד 054-3261268 (אם אין מענה נא לשלוח וואטסאפ).

בע"ה יגיעו ימים טובים יותר וביחד ננצח.

בברכה,
שמואל לסרי
מנהל מתחם המעונות

תאריך:  12.10.2023

לידיעתכם : בשל המצב הבטחוני, כל הבחינות מוקפאות. נעדכן בהמשך לגבי המועדים החדשים. מאחלים לכולם ימים רגועים.

תאריך:  12.10.2023

בשלב זה לא מתקיימים לימודים ובחינות בקמפוס המכללה