חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

נשיא המדינה שמעון פרס

  • ראשי
  • נשיא המדינה שמעון פרס

הענקת תואר לשם כבוד Honoris Causa לנשיא המדינה שמעון פרס ​

20/02/2007

אדוני המשנה לראש הממשלה,

אתה שימשת כמעט בכל התפקידים הנכבדים ביותר במדינת ישראל. החל מראש ממשלה, דרך יו"ר הכנסת כזקן הבית, ובתפקידי השרים הבכירים ביותר בממשלת ישראל. אלא שלא התפקידים האלה כיבדוך, אלא אתה הענקת להם מכבודך ומעוצמתך . תקופות כהונתך בכל תפקיד ותפקיד במדינת ישראל – החל ממשרד הביטחון ועד התפקידים אותם אתה ממלא כיום – הטביעו חותם היסטורי על העם בישראל, על האומה היהודית ועל העולם כולו.

בציונות המתחדשת הוגדרו רק שניים כחוזים: האחד, תיאודור הרצל, כחוזה המדינה היהודית, ואתה – כבעל החזון של מדינת ישראל העתידית ותרבותה, העמדת במרכז את מדינת ישראל שוחרת השלום, כמדינת ישראל העתידית, על הטכנולוגיה, המדע והתרבות העשירים המאפיינים אותה ואת העולם כולו, כשהיא מעוגנת במורשת היהודית ובתרבותה רבת השנים. אבל מעולם לא הסתפקת בתפקידי החזון החשובים כל כך לכולנו כעם והיית מעורב תמיד בכל תחומי העשייה .
אין זה סוד ויודע כל אחד מן העם כי רבות הוא חב לך את בטחונו ואת ביצורו בארץ ובעולם.
מעטים הם האנשים אשר עשו בתחום הביטחון כמוך ומעטים הם אלה שאומה שלמה חבה להם הרבה כל כך.

חרף דבקותך בתהליכי השלום מעולם לא הסכמת לוותר, ולו במעט, על חוסנה וביטחונה של מדינת ישראל. אתה מהווה את ההגשמה המודרנית של "האחת ידו אוחזת בשלח ובשנייה ידו אוחזת במחרשה". קריאתך אל העולם כולו בפנייה נרגשת של "לא ישא גוי אל גוי חרב, ולא ילמדון עוד מלחמה" הביאה אותך להכרה בין-לאומית, כאשר הוענק לך "פרס נובל" לשלום. אבל אף פרס שבעולם לא טשטש את היכולת ועוצמת ראייתך למרחוק, המחייבות עשייה בדרכי השלום בלי לסכל כהוא-זה את ביצורה של מולדתך, מדינת ישראל.

רבים דיברו על פיתוח הנגב והגליל, אבל אתה נחלצת להקדיש את ימיך לעשייה בתחום זה כפי שלא נראתה מעולם. אתה מקבל את אהבתך מכל חלקי האומה, מימין ומשמאל, בגלל היותך איש המעשה ואיש הרוח, איש החלום ואיש החזון.

העיר נתניה, המשלבת צפון ודרום, המפגישה בין תרבות הנגב ותרבות הגליל, והמשיקה את הפריפריה לערי המחוז שמסביבה – יודעת, מכירה ומוקירה את פועלך.

האקדמית נתניה, המחנכת סטודנטים במדינת ישראל בתחושה של שליחות, רואה בך סמל הראוי לדוגמא לכל צעיר בראשית דרכו במדינת ישראל.
מיום הקמתה שלהאקדמית נתניה היית בין אלה שראו בה את התרומה הייחודית לא רק לאזור, אלא למדינת ישראל כולה. השתתפת עם גדולי עולם בכנסים הבין-לאומיים, ונטלת חלק בעיצוב תפיסותיך הפוליטיות בקרב מנהיגי תבל מעל בימותיה של האקדמית נתניה. ראית תמיד במוסד זה בית קרוב ומוסד אשר נוח לך לחסות בצילו, והענקת מימד היסטורי לאירועים בהם השתתפת בכנסים השונים ובהרצאות שנישאו על ידך לציבור הרחב ולציבור הסטודנטים.

על כל אלה, ועל עוד מעשים רבים אשר תקצר היריעה מלפרטם, החליטו המועצה האקדמית וחבר הנאמנים של המכללה להעניק לך תואר לשם כבוד, על כל הזכויות הכלולות בתואר זה

שמעון פרס