חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

פרופ' ישראל אומן

הענקת תואר לשם כבוד Honoris Causa לפרופ' ישראל אומן

21/06/2011

"הרואה תלמיד חכם יברך ברוך שחלק מחוכמתו בבשר ודם"
מעטים הם אלה הראויים וזכאים שנאמר "כולנו בנוכחותם ברוך שחלק מחוכמתו בבשר ודם"

אתה, בוגר הישיבה התיכונית במנהטן, בוגר התואר הראשון של ניו יורק סיטי קולג' ותואר שני ושלישי של MIT, בוגר אוניברסיטת פרינסטון – עלית לישראל והצטרפת לסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית והיית לאחד מהחוקרים הפורים והמיוחדים של העם היהודי אשר זכה לתהילת עולם.

עולמך הפנימי מונחה ברוח התפיסה של הרב שמשון רפאל הירש, שהיה סמל לקהילה ממנה באת, ואשר הנחיל לעולם את התפיסה של "טובה תורה עם דרך ארץ". הצלחת לשזור את מדעי המתמטיקה ככלי להבנת סוגיות סבוכות בתלמוד, אבל הנושא בו זכית להכרה עולמית ולפרס נובל הינו "תורת המשחקים" שהוא הענף במתמטיקה שתפקידו לחקור מצבי עימות ואסטרטגיות בקבלת החלטות.

בשנת 2005 הוענק לך בשטוקהולם פרס נובל ובדברים שנשאת תחת הכותרת "הרצאת הנובל" בנושא מלחמה ושלום אמרת כי המלחמה איננה אי-רציונאלית, וכי יש לחקור אותה על מנת להבין, ובכך אף למנוע אותה, כי תורת המשחקים החוזרים מעבירה את הדגש מ"העכשיו" אל ה"אחר- כך", אל התפיסה כי עשיית שלום פשטנית עלולה לגרום למלחמה, ואת ההבנה כי מרוץ החימוש וההרתעה הכוללת איומי מלחמה אמינים ואיום בחורבן הדדי כתוצאה מכך – יש בכוחם למנוע מלחמה, והעובדות מדברות בעד עצמן.

זכית בפרסים רבים. בשנת 1974 נבחרת לאקדמיה האמריקאית לאמנויות ומדעים, ב- 1983 זכית בפרס הרווי, ב- 1985 נבחרת לאקדמיה המדעית למדעים של ארה"ב , בשנת 1989 נבחרת לאקדמיה הישראלית למדעים, ב- 1994 זכית בפרס ישראל לחקר הכלכלה, ב- 1995 נבחרת כחבר באקדמיה הבריטית, ב- 1998 קיבלת את פרס נמרס לכלכלה, בשנת 2002 קיבלת את פרס אמ"ת מטעם ראש הממשלה בכלכלה, ובשנת -2006 קיבלת את התואר יקיר ירושלים.

בשנת 2011 מוענק לך התואר לשם כבוד על ידי האקדמית בנתניה, וזאת על עשייתך הברוכה בתחום המדע, על תרומתך לחשיבה האנושית, על אהבתך למורשת ישראל, על היותך סמל מובהק לגודל נפשו של האדם, ועל עוד דברים רבים שתקצר היריעה מלפרטם החליטו המועצה האקדמית וחבר הנאמנים של האקדמית נתניה להעניק לך תואר לשם כבוד HONORIS CAUSA

פרופ' ישראל אומן