חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

פרופ' מנחם מגידור

הענקת תואר לשם כבוד Honoris Causa לפרופ' מנחם מגידור

09/12/2007

פרופ' מגידור נולד באם המושבות פתח תקווה, הידועה היום בשם העיר פתח תקווה. את נעוריו בילה בבית-הוריו במושב גבעת שפירא, בלב השרון, ליד העיר נתניה.

את דרכו האקדמית סלל ביובלי ההשכלה הגבוהה, שם גם הטביע חותם. את תאריו הראשונים רכש בהצטיינות בתחום המתמטיקה והפיזיקה באוניברסיטה העברית, ולאחר מכן נשא תפקידים שונים ב- MIT, ב- California Institute of Technology , UCLA, ו- UC Barkley, והתמנה כמדען הלא-אמריקאי הראשון לשמש כנשיא הבין-לאומי של האגודה Association of Symbolic Logic.

באוניברסיטה העברית הוא מילא תפקידים שונים, עד אשר נבחר בשנת 1997 לשמש כנשיאה של אם האוניברסיטאות בישראל, האוניברסיטה העברית.
בין כלל המוסדות להשכלה גבוהה משמשת האוניברסיטה העברית כאבן דרך בחייה של ההשכלה הגבוהה בישראל. זהו המוסד האקדמי הראשון ששפתו הייתה עברית בארץ ישראל, וזהו המוסד אשר ברצף שנותיו ניצב תמיד בשורה ראשונה עם המוסדות האקדמיים המובילים בעולם.

תחת הנהגתו של פרופ' מגידור הושמו ההדגשים על מצוינות אקדמית, ההדגש על יהדותה של מדינת ישראל וההיבט הלאומי של האומה היהודית השבה למולדתה ומלמדת בשפתה את ערכי המדע כולו, בצד חינוך לערכים ולדמוקרטיה ושוויון לבני כל העמים והדתות במסגרת האקדמית אותה הוא מנהל.

פרופ' מגידור עשה את דרכו להנהלת המוסד היוקרתי דרך ייצוגם של כל חברי הסגל במשך שנים רבות, כיו"ר ארגון הסגל של המוסדות להשכלה גבוהה, ואת ניסיונו זה הביא כחלק מעושר ידיעותיו האקדמיות והאדמיניסטרטיביות אל המוסד אותו הוא מנהיג בהשכלה הגבוהה בישראל.

בצד תרומתו המדעית הייחודית לא שוקט פרופ' מגידור ואינו חדל מטיפוח יוזמות חדשות ופעילותו חובקת עולם. הוא מציב מענה אקדמי לצרכיה האינטלקטואליים והאקדמיים של האומה ומדינת ישראל מחד, ומאידך הוא פותח את המצוינות האקדמית של המוסד בראשו הוא עומד, כדי להעניק השכלה גבוהה ברוח ישראלית לפזורה היהודית ברחבי תבל.
הדוגמא של האוניברסיטה העברית משתקפת בפעילותו רבת השנים ומהווה סמל לכל מוסד להשכלה גבוהה בישראל, אשר בדרך זו או אחרת הוא תוצאה ישירה של הנחלת ההשכלה הגבוהה בארץ, כפי שמצאה את ביטויה באוניברסיטה העברית.

אם האוניברסיטה העברית נחשבת לאם האוניברסיטאות – פרופ' מגידור הוא אחד מאבותיה של ההשכלה הגבוהה הנוכחית בישראל, ממעצבי דמותה ומקובעי עתידה האקדמי של מדינת ישראל.

על כל אלה ועל עוד עשייה רבה אשר תקצר היריעה מלפרטה – החליטו המועצה האקדמית וחבר-הנאמנים להעניק לפרופ' מנחם מגידור תואר לשם כבוד Honoris Causa .