חותמת מקום ראשון בסקר שביעות רצון הסטודנטים
netanya_mobile_navlogo

בדרך לדוקטורט: הכירו את איברהים אבו ראס מצטיין – מנהל מערכות בריאות

  • ראשי
  • בדרך לדוקטורט: הכירו את איברהים אבו ראס מצטיין – מנהל מערכות בריאות

איברהים אבו ראס בוגר מנהל מערכות בריאות שבתפקידו היה עד, לא אחת, לאלימות כלפי אנשי הצוות מצד המטופלים בחדרי המיון מקווה להביא זווית חדשה לנושא ואולי להביא לשיפור במצב

איברהים אבו ראס אחראי חדר הלם בבית חולים מאיר בכפר סבא ופרמדיק בניידת טיפול נמרץ מרחב ירקון.  אח מוסמך בוגר תואר ראשון בסיעוד שסיים לאחרונה את לימודי התואר השני במנהל מערכות בריאות במכללה האקדמית נתניה כבר עובד על התזה שלו שתעסוק בתחום האלימות נגד הצוותים הרפואיים בחדרי המיון בבתי החולים. ולא, איברהים לא בוחן את התנהגות התוקפים אלא בכוונתו להתמקד בתהליכי התקשורת של הצוותים הרפואיים ובאפשרותם לעצור ולמנוע את מקרי האלימות העתידיים.

עבור אבו ראס (29) יליד  קלנסוואה, הצלת חיים זה עניין שבשגרה. גם כאשר מזכירים לו כתבה שפורסמה עליו באחד האתרים המסקרת מקרה בה תושייתו וניסיונו הצילו מורה תושבת כפר סבא שהתמוטטה בחדר מיון ואבו ראס היה הראשון לזהות כי מדובר באירוע לב, הוא בקושי זוכר. למרות גילו הצעיר הוא נימצא בענייני החיים והמוות כבר 13 שנים לאחר שבגיל 16 התחיל להתנדב במד"א במרחב ירקון. בהמשך המסלול עשה קורס חובשים נהגים ואח"כ בחר בלימודי תואר ראשון בסיעוד. את לימודי התואר עשה בבית חולים אסף הרופא. בתחילה עבד במשך 3 שנים במחלקה הכירורגית  בבית חולים השרון  וב- 2017 עבר למחלקה לרפואה דחופה (מיון) בבית חולים מאיר בכפר סבא. כעבור שנתיים מונה לאחראי חדר הלם בבית חולים. תוך כדי העבודה השלים גם לימודי חובש רפואת חירום/פרמדיק בבית חולים אסף הרופא במסלול ייעודי לאחים מוסמכים. כיום משמש  אבו ראס גם כראש צוות בניידת טיפול נמרץ מרחב ירקון.

אבו ראס: "ב 2018 הבנתי שאני שואף קדימה ולכן התגבשה אצלי ההחלטה לפנות ללימודי מנהל מערכות בריאות. רציתי ללמוד במכללה אקדמית נתניה אבל המכללה היתה בתהליך קבלת אישורי המל"ג לתואר אז עשיתי סמסטר אחד באוניברסיטה וכאשר ניתן האישור עברתי למכללה האקדמית נתניה. במהלך התואר אני נהניתי מכל רגע. התואר במנהל מערכות בריאות פתח לי את האופקים הטמיע דפוסי חשיבה ניהולית, נתן לי כלים ופתח אופק נוסף לאקדמיה כי בזכות התואר יש לי עכשיו אפשרות ללמד בביתי הספר לסיעוד, במכללות ובחוגים לסיעוד".

עם הכלים שקבל במכללה היה אבו ראס  צריך להחליט מה לעשות בהמשך דרכו האקדמית והוא בחר לא להמתין אלא להתחיל כבר עכשיו לימודי דוקטורט בסיעוד. לדבריו הוא מאוד התרשם מהמרצים במכללה האקדמית נתניה וזה מה שדחף אותו לפנות ללימודי הדוקטורט כבר עכשיו ולא לדחות את הלימודים להמשך הדרך .

"בשנה הבאה אני מתחתן וחיי משפחה זה אחרת ואני לא רוצה שיהיה משהו שמעקב את ההתקדמות שלי. ככה שכבר היום אני עובד על הצעת המחקר שלי בנושא  אלימות כלפי אחים ואחיות במחלקות של הרפואה הדחופה בבתי החולים. שאלת המחקר היא הקשר בין מיומנויות תקשורת לבין אלימות. מה שאני מעוניין לבדוק זה את יכולות התקשורת של הצוות והשפעתם על התפרצויות האלימות. את המטופלים ואת בני משפחתם לפעמים קשה לשפוט ברגעים הקשים ולכן החלטתי להתמקד בצוות המטפל וביכולת שלהם ליצור תקשורת נכונה כדי למנוע את מקרי האלימות במטרה לתת להם גם את הכלים הנכונים להתמודד עם הבעיה.  אני חי את זה ורואה את זה בשטח. מי שיש לו יותר מיומנויות תקשורת חווה פחות אלימות".

איברהים אבו ראס

את עבודת הדוקטורט מתכנן אבו ראס לעשות באוניברסיטת ליסבון בפורטוגל כאשר הלימודים ישלבו גם את עבודת התיזה.

"זה ידרוש ממני נסיעה פעמיים בשנה והמשך למידה מרחוק אבל באמת חשוב לי להתחיל את הדוקטורט כמה שיותר מהר"

את העתיד שלו רואה אבו ראס  באקדמיה או בתחומי ההנהלה הראשית בקופת החולים בעיקר בתחומי של אבטחת איכות. "אני רוצה שתהיה לי אפשרות להוביל פרויקטים בתחום. בין היתר גם בתחום התיזה שלי כי אני חיי בתוך זה ואני חווה את זה סביבי, אם כי אישית לא עברתי או נתקלתי באלימות כלפי אבל זה כל הזמן מסביב ולכן חשוב לי לחפש פתרונות לבעיה שיכולים לדוגמא לבוא בדמות אנשי תקשורת שיתווכו בין המשפחה לצוות וכו'. אני מקווה שהדוקטורט יביא תוצאות כי זו המטרה שלי. התופעה הזו מפריע גם לציבור וגם למצב הרוח של המצוות ומשפיע על העבודה. והכוונה אינה רק לאלימות פיזית, אלימות יכולה להיות גם הרמת קול על אנשי הצוות בסגנון 'מתי התור שלי'  והכל זה עניין של איך מטפלים בזה ואיך עונים בכדי לא לסלים את המצב. אני מרגיש שהתואר במנהל מערכות בריאות קירב אותי בצורה משמעותית להשגת המטרה"